Uelastycznianie i pielęgnacja skóry cz.2

Równocześnie stwierdza się obecnie, że dodatek wosku pszczelego nie nadaje się zbytnio do pielęgnacji skóry, gdyz zatyka jej pory, nie wnikając głęboko, czyni też skórę lepką i utrudnia jej oddychanie. Dodatnią stroną jest to, że w wyniku polerowania wosk nadaje obiektowi ładny połysk i świeży wygląd. Pozytywną ocenę i znaczne zastosowanie znalazły następujące mieszaniny służące do pielęgnacji skóry: emulsja BML i jej modyfikacja dokonana przez Lydenberga i Aschera, tzw. rosyjska recepta I.K. Belaya oraz emulsje DML1101 i DML 4060. Skład mieszaniny BML (tzn. British Museum Leather Dressing) stanowi 30g olejku cedrowego, 200g lanoliny bezwodnej, 15g wosku pszczelego, 300 g eteru naftowego (o temperaturze wrzenia 60—80 C). Sposób sporządzania tej mieszaniny jest następujący: pierwsze trzy składniki ogrzewa się do roztopienia na płytce elektrycznej (w celu uzyskania jednolitej masy), jednak z powodu dużej łatwopalności nie można mieszaniny sporządzać na otwartym ogniu. Mieszaninę tę wciera się tamponem w oczyszczoną powierzchnię skóry. Istnieją także różne recepty BML, m.in. wariant sporządzony przez Lydenberga i Aschera, a stosowany przez wiele lat w pracowni Baverischen Staatsbibliothek, o składzie: 120 g lanoliny bezwodnej, 20 g wosku japońskiego, 50g oleju rącznikowego, 10g stearynianu sodowego i 200g destylowanej wody (Kiihn H., 1981). Tak zwana rosyjska recepta I.K. Belaya, sporządzana jest przez firmę Braunwarth i Liithke w Monachium pod nazwą „Leder konservierungsfett russischer Rezeptur”, składa się z dwóch komponentów: oleju kopytkowego oraz wosku pszczelego (83%), tymolu (16,5%) i p-hydroksydwufenyloaminy (0,5%), używanych w stosunku 20 do 80% w temperaturze 60°C (Bansa H., Maier H., 1981 i Wachter W. 1983).

W pracowni konserwatorskiej Deutschen Ledermuseum w Offenbach do pielęgnacji skóry stosuje się tzw. DLM-Fettemulsion Nr 4060, złożony z 20% Lipodermu-Licker SA, 10% Lipodermu-Licker A., 10% Karionu F. i 60% wody o temperaturze 60°C (Schmitzer W., 1973). W tymże samym muzeum używa się także (w stosunku 1:1) DLM Emułsion 1101 i roztworu Neutralfett SSS (prod. Schill i Seilacher, Boblingen) w alkoholu i toluenie (1:1), nanoszonych za pomocą pędzla, a w razie potrzeby nawet kilkakrotnie (Riederer J., 1978, Wachter O., 1977).

Wśród znajdujących się w handlu środków do pielęgnacji skór do częściej stosowanych należy Lipoderm A, niestety żółknący pod wpływem dłuższego działania światła i czynników atmosferycznych. Z tego względu nie powinien być używany do wyrobów z jasnej skóry. Do zmiękczania zaś skóry bywa używany Lederweicher SP (sól sodowa sulfonowanego kwasu bursztynowego, prod. Rhenoflex GmbH).

Właściwe dozowanie środków ma zasadnicze znaczenie dła zabiegu oraz pielęgnacji skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *