Mydła gospodarcze i półtoaletowe

Mydła gospodarcze

Są to twarde mydła sodowe, nie zawierające żadnych środków wypełniających. Produkuje się je w kawałkach o masie nominalnej 150 – 600 g, w kształcie prostopadłościanu. Mydła te powinny mieć konsystencję twardą, lecz nie kruchą, bez pęknięć. Naturalny zapach mydła zależy od użytych surowców tłuszczowych, nie może być jednak przykry, tzn. wyklucza się zapach zjełczałego tłuszczu, tranu lub nafty. Mydła powinny mieć barwę od białej do jasnokremowej, bez plam powstałych na skutek jełczenia i zanieczyszczeń mechanicznych. Trwałość mydeł gospodarczych powinna wynosić 12 miesięcy od daty produkcji.

Mydło gospodarcze jest mydłem przeznaczonym przede wszystkim do prania. Nadaje się do prania tkanin lnianych i bawełnianych. Dobre efekty prania można uzyskać przez gotowanie bielizny z dodatkiem mydła gospodarczego. Wskazane jest przy tym użycie wody zmiękczonej lub miękkiej. Przykładem mydła gospodarczego jest krajowe mydło do prania ,,Biały Jeleń”, mydło „Jędrne” lub „Powszechne”.

Mydła półtoaletowe

Mydła te otrzymuje się z podstawowych mydeł sodowych. Mydła półtoaletowe zawierają kompozycję zapachową i barwnik, mogą zawierać także środki konserwujące i plastyfikatory. Kształt mydła może być dowolny, zgodny z zatwierdzonym wzorem. Trwałość mydła powinna wynosić 250 dni od daty produkcji.

Mydło półtoaletowe jest prostym środkiem do mycia, nie zawiera bowiem wielu dodatków wzbogacających, które charakteryzują mydła toaletowe. Obecnie kategoria ta ma niewielkie znaczenie wobec różnorodności mydeł toaletowych o różnych właściwościach, oferowanych na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *