Czyszczenie tkanin

Czyszczenie tkanin. Jednym z najważniejszych zabiegów w konserwacji tkanin jest ich czyszczenie. Brud, tłuste plamy i ślady potu stwarzają dobre warunki rozwoju mikroorganizmów, ułatwiając działanie niszczącym czynnikom. Stare tkaniny, osłabione i dodatkowo obciążane przez brud i kurz, w czasie działającej trąco „pracy” włókien, narażone są na rozpad. Oczyszczone tkaniny pozwalają na właściwe „odczytanie” ich wykonania, kolorystyki oraz na przeprowadzenie dalszych prac konserwatorskich.

Czyszczenie to poważny problem konserwatorski, w którym powinno się uwzględnić różnorodność stylów, rodzaj surowców itd. Zabieg taki musi być wykonywany bardzo ostrożnie i starannie. Niewłaściwie przeprowadzone czyszczenie tkanin nie tylko nie poprawia stanu obiektu, lecz może spowodować szkody, np. przez wprowadzenie niewłaściwych substancji chemicznych oraz uszkodzenie nici. Przed podjęciem decyzji o metodzie i środkach do usuwania brudów, należy przeprowadzić szereg badań pozwalających na określenie rodzaju włókien, elementów zdobniczych i techniki wykonania oraz stopnia trwałości barw. Ważne jest rozeznanie charakteru i rodzaju zabrudzeń oraz zaplamień. Wyniki takich badań umożliwią właściwy wybór metody i środków czyszczących.

Generalnie oczyszczanie tkanin odbywa się przez odkurzanie „na sucho” przy użyciu organicznych rozpuszczalników lub „na mokro” w wodnym środowisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *